Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO

Oficiální název: Republic of Finland; Finsky: Suomi

Finsko je skandinávská země ležící ve Skandinávii na severu Evropy. Sousedí se Švédskem ze západní a s Ruskem ze strany východní a s Norskem na severu. Hlavní město Finska je Helsinki. Ve Finsku žije kolem 5,3 milionu lidí a většina obývá jih země. Finsko je osmá největší země v Evropě a má nejnižší počet obyvatel z celé Evropské unie. Finsko je demoratická parlamentární republika.
Finsko sehrálo svou roli v historii jako součást Švédska. Ke Spojeným národům se přidalo  v roce 1955 a do Evropské unie v roce 1995. Patří také do Eurozóny a převzali Euro jako měnovou jednotku.

Důkazy o obydlení Finska nás posouvají o tisíce let do minulosti a to 8500 př. n.l. Během doby kamenné, když ustoupily ledy, přišli sem lidé z Ruska a Estonska a osídlili toto území. Lov zvěře a rybaření byl významnou součástí finského zemědělství především na severní a východní části země. Švédsko ustanovilo oficiální pravidla pro Finsko v 13. století. Švédština převládala mezi šlechtou, v administrativě a ve vzdělání. Finština byla hlavně jazykem rolníků, duchovenstva a místních soudů v převážně Finsky mluvících oblastech. Turcký biskup byl společensky přední postavou ve Finsku před touto reformací.

Během reformace se Finové postupně obrátili k Luteránství. V 16. století byla poprvé publikoána finsky psaná práce od Mikaela Agricola. První univerzita ve Finsku byla Turkská královská akademie, která byla vystavena roku 1640.

V letech 1808-1809 bylo dobyto Finsko Ruskem. Jelikož zde byly silné vazby na Švédsko, snažili se Rusové spřetrhat tyto vazby tím, že začali více propagovat finštinu a po té by finštinu hahradila ruština. 6. prosince 1917 vyhlásilo Finsko nezávislost, která byla Bolševickým Ruskem schválena.

O měsíc později v roce 1918, násilnické křídlo Sociálně demokratické strany začala puč, který vedl krátkou ale zato hořkou civilní válku. Civilní válka byla vedena mezi „Bílími“ a „Rudými“ . „Bílí“ byli podporováni císařským Německem a „Rudí“ byli podporováni bolševickým Ruskem. Nakonec „Bílí“ přemohli „Rudé“. Hluboké sociální a politické nepřátelství mezi „Rudými“ a „Bílími“ přetrvávalo.

Finsko se stalo prezidentskou republikou v roce 1919 v čele s prvním zvoleným prezidentem Kaarlo Juho Stahlberg. Finsko-Ruské hranice byly stvrzeny Tatarskou smlouvou v roce 1920.

Během druhé světové války bojovalo Finsko se Sověty dvakrát a to v Zimní Válce v letech 1939-1940, kdy Sověté napadli Finsko a po té v pokračující válce v letech 1941-1944.

Finové podepsali pakt o Finsko-sovětském přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci.

Rusové měli vliv na finskou politiku a měli tak vcelku ve Finsku velkou moc.

V roce 1991 prodělalo Finsko politickou krizi zapříčiněnou rozpadem Sovětského svazu, ale nabrali nový dech a v roce 1995 vstoupili do EU.


POLITIKA

Finský parlament vznikl v roce 1906 a jeho největšími stranami jsou:

Strana národní koalice - pravicová

Finská strana středu - agrárníci

Finská strana sociálně demokratická

Levá aliance – komunisté

 

HELSINKI

Je hlavním a zárovneň největším městem Finska. Nachází se v jižní části Finska na pobřeříObrazek finského zálivu u Baltského moře. Žije zde 569,892 obyvatel.  Sousedící města Vantaa, Espoo a Kaunianien tvoří společně s Helsinki hlavní region, který čítá nad 1 000 000 obyvatel.

Větší Finsko zahrnuje 24 obcí s populací nad 1,3 milionu. Větší finské  společenství obsahuje města také města Hyvinkää, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Nurmijärvi, Sipoo, Tuusula a Vihti. 

 

TURISTICKÉ ATRAKCE V HELSINKI

Kansallismuseo je národní muzeum, které vzniklo roku 1912, má vysokou věž a nyní je v rekonstrukci. Obsahuje Ugro-finskou sbírku s tradičními kostýmy a běžné věci, které byly v minulosti užívány. Různé výstavy také dokumentují vývoj Finska do moderního státu.

Ateneum Taidemuseo - nachází se na jižní straně Helsinek. Ateneum, jak se muzeu také zkráceně říká, má nejkrásnější kolekci umění, většina prací je z let  mezi 1700 a 1960. Muzeum skrývá skvosty od domácích umělců, jako jsou například Edelfelt, Järnefelt, Halonen. Mezi zahraničními umělci je také Rembrandtovo dílo. Nachází se zde také díla od dalších umělců toho období z mnoha jiných zemí.

Suomen Ilmailumuseo je finské muzeum letectví umístěno na terminálu na letišti ve Vantaa, mapující historii letectví ve Finsku. Je to rozsáhlá sbírka finských návrhů a zahraničních letadel.

 

Oficiální jazyky: finština, švédština

Prezident: Tarja Halonen

Premiér: Matti Vanhanen

Vstup do EU: 1. 1. 1995

Náboženství: Lutheránské (88% obyvatelstva)

Měna: Euro

Národní zvíře: medvěd

 

Co ve Finsku rádi?

Všichni tři sourozenci Norsko, Švédsko a Finsko mají ve svých jídelních lístcích obsaženy ryby. Není divu, tyto tři země jsou rybářskými ráji. Dalšími společnými ingrediencemi je kopr a brambory. Vzhledem k letité propojenosti s Ruskem, je ve finské kuchyni špetkou znát ruský vliv. Finové si rádi srknou jejich věhlasné finské vodky a loknou vynikajícího pivka. Spoustu pokrmů doprovázejí finské borůvky a jahody. Nejoblíbenějšími rybami jsou finská bílá ryba, úhoři, pstruzi nebo štiky.

Kolik co stojí

Handicapem na přírodu překrásných severských zemí je tamější drahota. Uvádím některé příklady:

Káva 60 - 80 Kč
Pivo 200 Kč
Cigarety 120 Kč
Předkrm 120 Kč
Hlavní chod 500 Kč (cca)

 

Zajímavosti

Ve Finsku je 187 888 jezer a 179584 ostrovů

Finové nemají pouze jedno "Prosím", mají tato slovíčka dvě a každé se užívá jinak. Mají "prosím" které používají při tykání a "prosím" které používají, když někomu vykají.

Finským národním jídlem je pokrm Makkara a Hernekeito, což je hrachovka a párek.

Také Mumini od pocházejí ze Švédsk-Finského pera Tove Janssonové. Tato úžasná stvoření zhruba tak před 10 lety dobyla naše televizní obrazovky . Mumini jsou stvoření, která mi připomínají tak trochu kapybaru nebo hrocha. Mluví, chodí po dvou a mají nespočet přátel ve svém muminím údolí. Také o Mumíncích vyšlo několik knížek. Které jsou  v češtině v našich obchodech dostupné.Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekObrazek

Mumini - Neviditelné dítě                                          Mumini - Kometa

 

Slavná finská značka je NOKIA

Kávu si ve Finsku můžete dát do 15 let, kouřit od 17, alkohol pod 22% od 18 let a nad 22% od 20 let.

 

 

Základní slovíčka:

ano kyllä
ne ei
děkuji kiitos
Ahoj Hei. Moi.
Dobré odpoledne! Hyvää itltapäivää!
Dobrý večer! Hyvää iltaa!
Dobrý den! Hyvää päivää
Na shledanou Näkemiin
Sbohem Hyvästi
Prosím (tykání) Ole hyvä
Prosím (vykání) Olkaa hyvä

 

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:

 

 112 Základní nouzové číslo - ambulance
 10022 pohotovostní číslo policie